Za pravo na kvalitetan život

Активности Удружења

БРИГА О ПРАВИМА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ ЈЕ БРИГА О ПРАВИМА СВИХ НАС

У свету у којем живимо, немамо гаранцију да ћемо ми или наши ближњи сутра бити здрави и способни. Свако од нас може да се суочи са инвалидитетом, било да је то последица болести, повреде, старења или било којег другог фактора. Због тога је важно да се брину о правима особа са инвалидитетом, јер су то у ствари права свих нас.

Права особа са инвалидитетом су права на равноправност и недискриминацију, права на приступ образовању, здравственој заштити, запошљавању, култури и другим областима живота. Она омогућавају особама са инвалидитетом да живе достојанствен и независан живот.

Када се не поштују права особа са инвалидитетом, то има негативне последице за њихове животе, али и за друштво у целини. Особе са инвалидитетом се често суочавају са дискриминацијом, изолацијом и сиромаштвом. То може довести до њиховог губитка самопоуздања, депресије и других психолошких проблема.

Заштита права особа са инвалидитетом је одговорност свих нас. То је одговорност државе, која је дужна да обезбеди законску заштиту ових права. То је одговорност и свих нас као појединаца да омогућимо особама са инвалидитетом да остваре своја права.

Ево неколико конкретних примера како се брига о правима особа са инвалидитетом тиче свих нас:

  • Када се особа са инвалидитетом не може уписати у школу или факултет због препрека у приступу образовању, то значи да је друштво изгубило једног потенцијалног члана.
  • Када особа са инвалидитетом не може да нађе посао због дискриминације, то значи да је друштво изгубило једног радника и да је особа лишена прилика да се самостално издржава.
  • Када особа са инвалидитетом нема приступ културним и другим јавним местима, то значи да је друштво изгубило једног грађанина који може да допринесе његовом развоју.

Брига о правима особа са инвалидитетом је брига о правима свих нас. То је брига о праведном и укљујућем друштву у којем сви имамо једнаке могућности да живимо достојанствен и независан живот.

Да бисмо остварили ову циљ, потребно је да:

  • Државе усвоје и примењују законе који гарантују права особа са инвалидитетом.
  • Школе и факултети обезбеде приступ образовању за све, без обзира на физичке или интелектуалне способности.
  • Предузећа и организације омогуће запошљавање особа са инвалидитетом.
  • Градови и општине прилагоде јавну инфраструктуру особама са инвалидитетом.

Када се сви заједно заузмемо за права особа са инвалидитетом, стварамо боље друштво за све.

ПОЛОЖАЈ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ У СРБИЈИ

Положај особа са инвалидитетом у Србији је сложен и често изазован. Иако су њихова права уређена Уставом, међународним документима и законима, у пракси се ова права често крше.

Од 2023. године, у Србији живи око 400.000 особа са инвалидитетом. Ово представља око 4,5% становништва. Инвалидитет може настати услед различитих фактора, као што су болести, повреде, ментална или психичка обољења.

Особе са инвалидитетом се суочавају са бројним изазовима у свакодневном животу. Неки од најчешћих изазова су недостатак приступачности јавним просторима и услугаман дискриминација у образовању, запошљавању и другим областима, али и недостатак подршке породице и друштва

Недостатак приступачности јавним просторима и услугама је један од највећих изазова са којима се суочавају особе са инвалидитетом. Многи јавни простори, као што су зграде, улице, транспортни системи и културне установе, нису приступачни особама са инвалидитетом. Ово онемогућава особама са инвалидитетом да активно учествују у друштву.

Дискриминација у образовању, запошљавању и другим областима је такође чест проблем са којим се суочавају особе са инвалидитетом. Особе са инвалидитетом често се суочавају са предрасудама и дискриминацијом у школи, на послу и у другим областима живота. Ово може утицати на њихову самопоуздање и могућности да остваре свој потенцијал.

Недостатак подршке породице и друштва је такође значајан изазов са којим се суочавају особе са инвалидитетом. Многе породице особа са инвалидитетом нису у стању да пруже потребну подршку својим члановима. Друштво такође не пружа довољно подршке особама са инвалидитетом. Ово може утицати на њихову физичку и психичку добробит.

Упркос изазовима са којима се суочавају, особе са инвалидитетом су способне да живе самостално и да доприносе друштву. Међутим, потребно је да се учине додатни напори како би се побољшао њихов положај.

Неки од корака који би могли да се предузму како би се побољшао положај особа са инвалидитетом у Србији су:

  • Успостављање приступачних јавних простора и услуга
  • Успостављање система подршке особама са инвалидитетом
  • Промоција инклузивности и равноправности особа са инвалидитетом

Улагања у унапређење положаја особа са инвалидитетом су неопходна како би се Србија претворила у друштво у којем све особе, без обзира на њихов инвалидитет, могу да живе достојанствено и активно учествују у друштву.

УКРАТКО О ПРАВИМА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ У СРБИЈИ

Права особа са инвалидитетом у Србији уређена су Уставом Републике Србије, међународним документима и законима. Устав Републике Србије у члану 22. гарантује свим грађанима, без обзира на њихово здравствено стање, равноправност и једнакост у остваривању свих права и слобода. У члану 23. се посебно наводи да се особама са инвалидитетом обезбеђују посебне мере заштите и помоћи, како би се њихов положај и квалитет живота унапредили.

Међународни документи који се односе на права особа са инвалидитетом су:

  • Конвенција о правима особа са инвалидитетом Уједињених нација (ЦПИ), која је ратификована од стране Републике Србије 2010. године.
  • Опциони протокол уз Конвенцију о правима особа са инвалидитетом, који је ратификован од стране Републике Србије 2011. године.

Закони који се односе на права особа са инвалидитетом су:

  • Закон о спречавању дискриминације
  • Закон о социјалној заштити
  • Закон о здравственом осигурању
  • Закон о образовању и васпитању
  • Закон о запошљавању и осигурању радника
  • Закон о саобраћају
  • Закон о пензијском и инвалидском осигурању
  • Закон о становању
  • Закон о култури

Основна права особа са инвалидитетом у Србији су:

  • Право на живот
  • Право на равноправност и једнакост
  • Право на лична слобода и безбедност
  • Право на приватност
  • Право на слободу кретања
  • Право на образовање
  • Право на запошљавање
  • Право на социјалну заштиту
  • Право на здравствену заштиту
  • Право на културу

У пракси, права особа са инвалидитетом у Србији су често кршена. Посебно се то односи на права на равноправност, укљученост и самосталност.

Неке од најчешћих проблема са којима се суочавају особе са инвалидитетом у Србији су:

  • Дискриминација у образовању, запошљавању и другим областима
  • Недостатак приступачности јавним просторима и услугама
  • Недовољна подршка породици и друштву

Улагања у унапређење положаја особа са инвалидитетом у Србији су неопходна како би се остварила њихова права и осигурао им се достојанствен живот.

Неке од области у којима су неопходна улагања су:

  • Образовање: Успостављање инклузивног образовања које ће омогућити особама са инвалидитетом да постигну свој пуни потенцијал.
  • Запослење: Успостављање програма запошљавања који ће подржати запошљавање особа са инвалидитетом.
  • Приступачност: Успостављање приступачних јавних простора и услуга како би се особама са инвалидитетом омогућило да активно учествују у друштву.
  • Социјална заштита: Успостављање система социјалне заштите који ће особама са инвалидитетом обезбедити потребну подршку.

Улагања у унапређење положаја особа са инвалидитетом су улагања у будућност Србије. Омогућавајући особама са инвалидитетом да доприносе друштву, Србија постаје праведнија и успешнија земља.

ОБРАТИТЕ НАМ СЕ, ОСТВАРИТЕ ВАША ПРАВА

У хуманом друштву каквом тежимо, сваки појединац, укључујући и особе са инвалидитетом, треба да има могућност да оствари сва своја основна права. Омогућавање ефикасног остваривања права има кључну улогу у подизању квалитета живота и осигуравању равноправности за све грађане.

Са намером да поједностави и унапреди пружање правне помоћи особама са инвалидитетом и њиховим породицама, Удружење За право на квалитетан живот и ове године реализује програм ОСТВАРИ ПРАВО уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. У периоду маја, јуна и јула, осигуравамо бесплатну и лако доступну правну помоћ, пружану од стране квалификованих правних стручњака.

Ако имате потребу за правним саветима, можете се обратити путем имејла на адресе: pravonakvalitetanzivot@yahoo.com или ostvaripravo@gmail.com, или позивом на телефоне: 065/2416413 и 064/3487742. Такође, радним данима, моћи ћете нас посетити на адреси Војводе Путника 1 у Новом Саду, у просторијама прилагођеним за особе са инвалидитетом.

Бесплатна правна помоћ

Бесплатна правна помоћ за особе са инвалидитетом и чланове њихових породица. Можете нам се обратити pravonavkalitetanzivot@yahoo.com или можете доћи лично у просторије које користимо на адреси Војводе Путника 1, Нови Сад

Текст на порталу 021.rs

БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОЋ- ОСТВАРИ ПРАВО

Полазећи од тога да је један од основних задатака друштва и државе да се гарантује и омогући уживање загарантованих права свим грађанима без изузетка, могућност ефективног остваривања права у директној је вези са квалитетом живота сваког човека па тако и особа са инвалидитетом.

Удружење За право на квалитетан живот и ове године уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања спроводи програм ОСТВАРИ ПРАВО током маја, јуна и јула. Основна идеја програма је да се обезбеди лако доступна, правовремена и бесплатна правна помоћ коју ће особоама са инвалидитетом и члановима њихових породица пружати квалификована лица и то дипломирани правници, лиценцирани за рад у социјалној заштити са дугогодишњим искуством у раду са особама са инвалидитетом и њихови сарадници.

Циљ је да корисници програма, лица са инвалидитетом и чланови њихових породица, добију правну помоћ приликом подношења захтева за остваривање права, те писања поднесака, жалби, молби и сл. у питањима која се тичу остваривања њихових права.

Можете нам се обратити путем имејла:
pravonakvalitetanzivot@yahoo.com
ostvaripravo@gmail.com

На телефоне:
065/2416413
064/3487742
На адреси Војводе Путника 1, Нови Сад, радним данима у просторијама које су приступачне особама са инвалидтетом)

Реализован програм "Потпуно равноправни"

Програм “Потпуно равноправни” смо реализовали уз подршку Министарства за рад, запошљавање и борачка социјална питања у склопу кампање “Србија без баријера”.

Циљ је био да се покаже да су интелектуалне способности грађана са и без инвалидитета једнаке, те да су они, интелектуално потпуно равноправни.

Одабран је шах као област испољавања духа и интелекта, независно од телесног здравља, као поприште такмичења играча са и без инвалидитета у условима потпуне једнакости.

Чињеница да је на једном од осам турнира победио, а на једном поделио друго место играч са инвалидитетом, јасно показује да инвалидитет није препрека за интелектуални узлет и равноправно такмичење са људима без инвалидитета. Шах је овде био средство доказивања, али смо тиме показали да предрасуде немају утемељења у било којој врсти интелектуалних активности.

Прво и основно, особе са инвалидитетом су људска бића која имају иста права и слободе као и све друге особе, без обзира на свој инвалидитет. Зато је важно да се покаже да су особе са инвалидитетом равноправне са особама без инвалидитета, како би се потврдило њихово људско достојанство и право на поштовање њихове личности.

Када говоримо о томе да су особе са инвалидитетом равноправне са особама без инвалидитета то помаже у стварању друштва у коме су сви људи равноправни и имају једнаке могућности. Тежимо стварању инклузивног друштва у коме су сви људи, без обзира на свој инвалидитет, укључени у све аспекте живота и имају приступ различитим видовима заштите и подршке. То такође помаже у унапређењу положаја особа са инвалидитетом у друштву и омогућава им да уживају у својим правима и слободама на једнак начин као и све друге особе. То је важно за стварање друштва у коме су сви људи поштовани и имају прилику да остваре свој пуни потенцијал и да уживају у квалитетном животу.

Овај програм је реализован преко шаховских турнира које смо организовали током децембра будући да играње шаха може да има позитиван утицај у многим аспектима који се тичу особа са инвалидитетом. Kао ментална активност која захтева да се размишља о различитим опцијама и сценаријима, играње шаха може повећати менталну издржљивост и унапредити когнитивне способности, као што су памћење, пажња и концентрација. Ове вештине су важне за свакодневни живот, и побољшање њих може помоћи особама са инвалидитетом да боље прилагоде изазовима свакодневног живота. Осим тога, играње шаха може помоћи особама са инвалидитетом да развију социјалне вештине, као што су способност прилагођавања другима, комуникације и развијања нових пријатељстава. Ове вештине су важне за међуљудске односе и могу помоћи особама са инвалидитетом да се осећају више укључено у друштво. Укупно, играње шаха може помоћи особама са инвалидитетом да побољшају своје ментално и социјално здравље, што може позитивно утицати на њихов квалитет живота у целини.

Поред наведеног, играње шаха може имати позитиван утицај на самопоуздање и самопоштовање особа са инвалидитетом, јер им омогућава да осете успех и да постигну победе. Ово може бити важно за особе са инвалидитетом, јер инвалидитет често може довести до осећаја мање вредности и мање способности. Међутим, играњем шаха, особе са инвалидитетом могу да се осећају успешније и да постигну успехе, што може позитивно утицати на њихово самопоуздање и самопоштовање. Осим тога, играње шаха може помоћи особама са инвалидитетом да развију мотивацију и радну етику, јер захтева од њих да буду упорни и дисциплиновани. То може бити корисно за особе са инвалидитетом, јер им може помоћи да се боље прилагоде изазовима свакодневног живота и да буду продуктивнији.

Шаховске лекције за крај.

Шаховски рапид турнири у децембру, награде за све учеснике

Удружење “За право на квалитетан живот” и овог децембра организује низ шаховских турнира под заједничким називом “Потпуно равноправни” који за циљ имају да кроз шаховско дружење и надметање љубитеља игре на 64 поља са и без инвалидитета покажу да су људи интелектуално равноправни без обзира на (не)постојање физичког инвалидитета.

Основна идеја је да се сруше предрасуде које неки гаје према особама са инвалидитетом, услед чега су ови наши суграђани често ускраћени за одређена права.

Укупно ће се одиграти четири шаховска турнира по правилима ФИДЕ за убрзани шах. Турнири ће бити рејтинговани код Међународне шаховске организације, па ће учесници имати прилику да стекну пласман на њеној светској рејтинг листи за убрзани шах.

За разлику од прошле године када су играни цугер турнири, одлучили смо се за рапид варијанту, од 12 минута за размишљање по играчу, како би учесници могли да остваре рејтинг и за ову врсту шаха.

Обезбедили смо кроз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у оквиру кампање “Србија без баријера”, награде за све учеснике, које ће према коначном, збирном пласману са свих турнира бити уручене 24. децембра 2022, те послужење и освежење за играче у току самих турнира.

Новосадски шаховски тренер Владимир Деже ће одржати и обуку из основних шаховских принципа.

Први догађај из овог циклуса, под називом “Други меморијални турнир Жарко Јанковић – потпуно равноправни” одржаће се у среду, 07.12.2022. с почетком у 19:00 у просторијама Новосадског шаховског клуба у Пашићевој 24.

Након тога, одржаће се следећи турнири:
Меморијални турнир Иван Милинковић – потпуно равноправни, у суботу 10.12. од 16:00 ч
Меморијални турнир Милован Обрадовић – потпуно равноправни, у суботу 17.12. од 16:00 ч
Меморијални турнир Зоран Бобић – потпуно равноправни, у суботу 24.12. од 16:00 ч

Добродошли су сви љубитељи шаха, учешће је бесплатно, а посебно позивамо особе са инвалидитетом, за које су предвиђене и посебне награде, да узму учешћа у овој акцији шаховског дружења.

Турнири ће имати по шест кола, уз темпо игре 12 минута по играчу.

Судиће шаховски судија Синиша Ремецки, ФИДЕ мајстор и бивши шампион Новог Сада.

Пријаве на: 064 3487742 или pravonakvalitetanzivot@yahoo.com

Како да имамо квалитетан живот?

Доживљај квалитететног живота је субјективан и подразумева осећај задовољства животом, а фактори који утичну на квалитетан живот разликују се у зависности од личних склоности, с тим да се често огледају кроз задовољство породичним животом, послом, кроз здравље, финансијску и личну сигурност.

Уобичајена представа квалитетног живота подразумева и слободно време, време проведено на послу и односе са људима. Поред тога нефинансијски аспекти посла могу значајно утицати на задовољство запослених, а под тим се подразумева и могућност да радите оно у чему уживате. Ако посао доноси много новца, али захтева толико радних сати да запослени не може да ужива у зарађеном новцу, или ако се до посла дуго путује, па то одузима време за боравак са ближњима или бављење жељеним активностима, то нарушава квалитет живота.

Квалитет живота је одлучујући и код доношења одлука о штедњи или улагању. У овом случају, компромис се огледа у жртвовању тренутног квалитета живота да би се побољшао  квалитет живота у будућности.

Иако се свачија представа о квалитетном животу разликује, постоје неки универзални показатељи, који могу укључивати приступ здравственој заштити, добре међуљудске односе, смислен рад, бављење хобијем, довољно одмора, правилну исхрану, могућност рекреације и приступачнот културних и забавних активности. Све то помаже да се побољша квалитет  живота. Осим тога, стручњаци препоручују адекватан сан (најмање седам сати по ноћи) како би се побољшао квалитет живота и боље контролисало расположење и ниво енергије. За многе је од великог значја и духовна сфера, па многе испуњава и време проведено у молитви или медитацији.

Постоји много начина на који власт може побољшати квалитет живота својих грађана, од улагања у образовање, омогућавајући квалитетну и приступачну здравствену и социјалну заштиту, подржавајући политике прилагођене породици, гарантовање безбедности, гарантовање заштите запослених и унапређење њиховог положаја, унапређење инфраструктуре и јавних услуга, те омогућавање друштвене покретљивости, смањење неједнакости и  владавина права.

Како ми сами можемо да унапредимо квалитет живота? Ако желимо да унапредимо квалитет живота, потребно је да радимо на међуљудским и породичним односима, да направимо равнотежу између приватног живота и посла и да водимо рачуна о физичком и менталном здрављу. Поред наведеног, као што је на и почетку речено доживљај квалитетног живота је субјективан и свако на свој особен начин тежи остваривању жељеног квалитета живота.

Untitled
Play Video

Бесплатна правна помоћ

Бесплатна правна помоћ за особе са инвалидитетом и чланове њихових породица. Можете нам се обратити ОВДЕ или можете доћи лично у просторије које користимо на адреси Војводе Путника 1, Нови Сад.

Новински текст!

Untitled design (3)
Play Video

Програм
"Оствари право"

Квалитет живота сваког појединца, па тако и особа са инвалидитетом у многоме зависи од могућности да оствари и заштити своја права.
Смисао програма ОСТВАРИ ПРАВО који спроводимо уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања током јуна, јула и августа 2022. године је да кроз директну, бесплатну правну помоћ, од стране квалификованих лица, дипломираних правника, лиценцираних за рад у социјалној заштити са дугогодишњим искуством у раду са особама са инвалидитетом и сарадника осигурамо да корисници програма, лица са инвалидитетом и чланови њихових породица, добију потпуну и брзу правну помоћ приликом подношења захтева за остваривање права, те писања поднесака, жалби, молби и сл. у питањима која се тичу остваривања њихових права.
Можете нам се обратити ОВДЕ.
 

Округли сто: "Промена месне надлежности у поступцима који се воде у центрима за социјални рад".

У организацији удружења За право на квалитетан живот 31.05.2022. године и 14.06.2022. године одржан је округли сто на тему “Промена месне надлежности у поступцима који се воде у центрима за социјални рад”. Округли сто је одржан онлајн путем зум апликације Коморе социјалне заштите. Учествовало је око 40 професионалаца пре свега из Центара за социајлни рад из целе Србије. Том приликом су приказани примери добре праксе, презентована су мишљења која је у досадашњем раду дало Министарство, а колеге су у конструктивној дискусији размениле досадашња искуства у пракси.

Шта мислите о центрима за социјални рад? ANKETA

Питали смо Новосађане шта мисле о раду Центра за социјални рад? У видео материјалу можете послушати њихове одговоре. И ви можете исказати своје мишљење на ову тему попуњавајући АНКЕТУ.

Untitled design
Play Video

Шта мислите о раду здравственог система у Србији? ANKETA

Наши суграђани су одговарали на питања која су обухваћена анкетом чији је циљ да се добију релевантни подаци о перцепцији јавности о раду здравствених установа у Србији. И ви можете исказати своје мишљење на ову тему попуњавајући АНКЕТУ.

Untitled design (1)
Play Video

Трибина: "Како унапредити имиџ центара за социјални рад и установа здравствене заштите?"

Центри за социјални рад и установе здравствене заштите су изузетно значајне установе чија сврха је помоћ социјално и здравствено угроженом становништву, а уз све потешкоће са којима се сусрећу у раду, њихов имиџ је веома лош у јавности, што је потврђено и у опсежној анкети коју је спровело наше удружење. У вези са тиму у организацији удружења За право на квалитетан живот, преко Коморе социјалне заштите, у четвртак 24.02.2022. године је online преко zoom апликациje, одржана прва од две планиране трибине “Како унапредити имиџ центара за социјални рад и установа здравствене заштите”.

Потпуно равноправни у ШОСО др Милан Петровић са домом ученика

Имали смо велику жељу да се два турнира у склопу програма одиграју у Школи за основно и средње образвање др Милан Петровић са домом ученика, нарочито имајући у виду углед школе као институције која кроз мултидисциплинарни приступ образовању, социјалној и здравственој заштити кроз различите програме и активности ученике, кориснике и њихове породице како би их што боље оспособили и оснажили за укључивање у окружење, а то и јесте један од циљева овог пројекта. Изашли су нам у сусрет и на томе им се посебно и од срца захваљујемо и на овај начин.

Након што су одиграна и последња два турнира, сви присутни су добили пригодне награде, а организатор је и овај пут обезбедио послужење за присутне

Untitled design (3)
Play Video

Потпуно равноправни у ШОСО др Милан Петровић са домом ученика

Фотографије са турнира у Школи за основно и средње образвање др Милан Петровић са домом ученика у Новом Саду.

Шаховски ЦУГЕР турнир у склопу програма потпуно равноправни одржан је у просторијама МЗ Детелинара

Удружење За право на квалитетан живот из Петроварадина наставља са реализацијом програма “Потпуно равноправни” организовањем шаховских цугер турнира на којима могу да учествују особе са инвалидитетом и особе без инвалидитета.

Циљ пројекта је у најширем смислу унапређење положаја особа са инвалидитетом. Реализацију програма је првобитно подржало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а вредност овог пројекта је у кратком времену препозната и на нивоу града Новог Сада.

На отварању турнира који су одржани у Месној заједници Детелинара, поред председника савета Месне заједнице Радојице Граховца, заменица председнице Скупштине града Новог Сада, Кристина Караић се обратила учесницима речима подршке и добродошлице. Посебно ценимо и подршку Љубомира Јовановића, председника шаховског клуба “64” и члана Управног одбора Шаховског савеза Србије.

Untitled design (1)
Play Video

Шаховски ЦУГЕР турнир у склопу програма потпуно равноправни одржан је у просторијама МЗ Детелинара

Фотографије са турнира у просторијама месне заједнице Детелинара. 

Укратко о пројекту "Потпуно равноправни"

Председник удружења “За право на квалитетан живот” Младен Савић дао је изјаву за телевизију Балкан ТВ и појасни шта подразумева и шта обухвата пројекат “Потпуно равноправни”. 

Младен Савић
Play Video about Младен Савић